Kominek w twoim salonie – czy to faktycznie jest możliwe?

Dla sporej grupy ludzi z nas możliwość relaksu przy domowym kominku, z wesoło tańczącymi płomieniami to naprawdę wymarzona sprawa. Sytuacja taka to uosobienie domowego, romantycznego ogniska. Sytuacja poskromienia ognia dla swojego zapotrzebowania okazało się dla wielu osób ogromnym sukcesem, nie dziwi zatem, że nawet po rozpowszechnieniu się prądu chcemy mieć trochę ognia w zaciszu przestrzeni domowych. Z wyjątkiem wspomnianego wcześniej romantyzmu i światła niesie on bowiem bardzo pożądane ciepło. Nawet w erze panowania ogrzewania centralnego.

Kominek dziś

Jeszcze pewien czas do tyłu murowany kominek w domu był naprawdę pewnego typu wyznacznikiem prestiżu społecznego i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Obecnie produkowane kominki to wiele nowoczesnych oblicz. Firmy takie jak mikam zasypują nas oryginalnymi propozycjami dla domowego ogniska i mogą nawet przyprawić o zawrót głowy.

Postaw na minimalizm i funkcjonalność

Kominek świetnie dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza, możemy to zrobić z łatwością. Dodatkowo ogień magnetyzuje i wieczorem nawet najbardziej zagorzali miłośnicy siedzenia przed komputerem przyjdą przed nim posiedzieć. To wyjątkowe ciepło.

Ale są i minusy

Najbardziej oczywistym jest to, że ogień w domu to zawsze zagrożenie pożarowe i z kominkiem trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Druga kwestia to skonstruowanie właściwej wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, jeśli już jest za późno trzeba przewiercać się do piwnicy aby znaleźć odprowadzenie dla dymu i nie dopuścić do zbyt dużego stężenia czadu. Tak czy inaczej posiadając kominek trzeba często wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest rozwiązanie

Jeżeli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na tradycyjny kominek to możemy w ramach alternatywnego podejścia zawsze skorzystać z kominka elektrycznego lub na paliwo płynne. Do wyboru są również specjalne ekrany wyświetlające płomień.