Czy decydować się na zabiegi prenatalne?

Dla chyba każdego człowieka, zdrowie jego nienarodzonego jeszcze potomstwa jest bardzo ważne. Niestety, okres w życiu takiego małego człowieka jest bardzo trudny, a to względu na możliwość wystąpienia różnych wad rozwojowych. Często o nich nie wiemy, gdyż nie mamy możliwości aby to sprawdzić. Z pomocą przychodzą nam jednak tzw zabiegi prenatalne, które mają na celu sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe. Mają one różny przebieg – niektóre są bardziej a niektóre mniej inwazyjne. Niosą one więc mnóstwo pożytku, gdyż współczesna medycyna potrafi już w takiej sytuacji pomóc dziecku nienarodzonemu.

prenatalne

Niestety, często okazuje się że rodzice takowych badań i zabiegów nadużywają. Jak już to było wspomniane wcześniej, powinny mieć one miejsce wtedy, kiedy są jakiekolwiek podejrzenia o zdrowie i życie dziecka. Tymczasem wielu ludzi wykonuje je nawet jeśli takowych podejrzeń nie ma. Może się więc okazać, że poprzez takie pre natal treatments zaszkodzimy naszemu dziecku bardziej niż zabiegów tych nie wykonując. Wielu młodych rodziców o tym nie myśli i kończy się to tak jak się kończy. Wiele z metod tego typu zabiegów jest metodami inwazyjnymi. Np omniopunkcja polega zwyczajnie na przebiciu płatów skórnych kobiety i sprawdzeniu wód płodowych. Niestety, zabieg ten wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem dla naszego dziecka. Aż strach pomyśleć, co może ono czuć gdy taka wielka igła zbliża się do jego ciałka. Jest jeszcze inna grupa osób – która uważa że dziecko powinno rozwijać się tak, jak się rozwija i to bez żadnych ingerencji ze strony medycyny.

Czy taka polityka jest właściwa? Każdy przypadek jest inny – jeśli badania nie wykazują jakiś wad w życiu płodowym dziecka, możemy faktycznie być spokojni. Nadopiekuńczość w tym wypadku może być problemem. Jeśli jednak pojawia się duże prawdopodobieństwo poważnych wad rozwojowych, zaniedbanie takich badań wydaje się czynem złym. Wykrycie wady serca, może zostać potraktowane w dwojaki sposób. Możemy nic z tym nie robić i narażać dziecko na śmierć, a możemy zareagować i być może uratować mu życie poprzez operację. Wszystko jest możliwe – wybór zależy od nas.